P a n o r a m a   1 9

panorama19.cz

Luxusní ubytování
Luxusní ubytování ve Špindlerově Mlýně

Nejlepší tipy na ubytování ve Špindlerově Mlýně

Špindlerův mlýn leží v nadmořské výšce 575–1555 metrů obklopen přírodou krkonošských hor. Nachází se v něm soutok Labe a Svatopetrského potoka. Nejvyšším bodem této oblasti je Luční hora, která je druhou nejvyšší horou České republiky.

Sousloví Špindlerův mlýn se objevuje v písemnostech už od 16. století, kdy zde v pár chalupách měli útočiště horníci zpracovávající železnou rudu v blízkých hutích. Cestovní ruch se ve Špindlerově mlýně začal postupně rozvíjet od 19. století. Pozapomenuté chalupy byly přetvořeny na ubytování ve Špindlerově mlýně a byla zde zbudována silnice, která velkou měrou podpořila přístupnost lokality. Mlynář Špindler si zde postavil mlýn (odtud název Špindlerův mlýn), lidé vybudovali kostel a postupně stavěli další budovy: začalo vznikat město.

Ačkoliv je nyní Špindlerův mlýn známý především jako lyžařské středisko, v začátcích turistického ruchu sem lidé jezdili hlavně v letním období.

Špindlerův mlýn je jedním z nejnavštěvovanějších horských středisek v Česku. Nabízí obrovské množství zimních i letních aktivit jak pro páry, tak pro větší skupiny i rodiny s dětmi. V roce 2020 vyhrál Skiareál Špindlerův mlýn ocenění Czech Republic’s Best Ski Resort 2020 od mezinárodní iniciativy World Ski Awards. Trati pro běžkaře a lyžaře bývají v provozu i 5 měsíců.

Ubytování ve Špindlerově mlýně má mnoho podob, takže si svůj ideální pobyt naplánují všichni návštěvníci, jakkoliv rozdílných představ.

Historie názvu Špindlerův mlýn

Název Špindlerův mlýn dostala obec (s původním názvem Svatý Petr) z nezvyklého důvodu: může za to omyl. Na počátku zde byla touha místních horalů mít vlastní farnost s kostelem. Jenže tehdy zde žádný kostel nestál: byla zde pouze stará kaple, kde se konaly bohoslužby jen 3x do roka. Lidé museli navštěvovat kostel ve Vrchlabí, kam ale na konci 18. století ještě nevedla silnice (byla vybudována až v roce 1872). S tímto stavem věci se místní nechtěli smířit, ať už z potřeby více bohoslužeb, nebo možná díky přání necestovat do kostela tak daleko. Rozhodli se podat žádost o povolení stavby.

Jedním z největších aktivistů v této věci byl mlynář Špindler ze Špindlerova mlýna (dnes na jeho místě stojí Špindlerovská hospoda z roku 1905). V mlynářově mlýně se žádost pro císaře sepisovala. Na listině bylo u podpisů žadatelů uvedeno právě i místo sepsání žádosti. A díky tomu došlo mezi císařskými úředníky k omylu: mysleli si, že Špindlerův mlýn je název obce.

Od císaře následně přišlo povolení ke stavbě kostela ve Špindlerově mlýně. A tak místní přijali nový název: pravděpodobně nechtěli riskovat nové sepisování žádosti a nevoli císařských úředníků. 

Možnosti ubytování ve Špindlerově Mlýně

Na území Špindlerova mlýna se ke konci 19. století začal objevovat turistický ruch. Vyskytovalo se zde 18 hotelů a restaurací. Během dvou století se z této oblasti stala vyhledávaná lokalita, a to samé platí i o ubytování ve Špindlerově mlýně. V roce 2016 bylo ve Špindlerově mlýně sečteno 43 hotelů, 134 penzionů a 23 horských bud. Nejezdí sem pouze Češi – středisko je oblíbené mezi Poláky, Němci i Nizozemci.

Ubytování ve Špindlerově mlýně má mnoho podob. Hlavu můžete složit hotelích, penzionech, nebo se ubytovat v soukromí např. v apartmánu. Všechny varianty ubytování najdete přímo v centru města, nebo mimo centrum, které je ale stále dostupné i pěšky. Z oken ubytovacích zařízení často uvidíte lyžařské sjezdovky, řeky Labe a krkonošskou přírodu. Mnohé hotely často nabízejí různé indoor aktivity pro každé počasí, mezi které patří wellness, bazén, fitness i bowling.

Ubytování v hotelu ve Špindlerově Mlýně se snídaní

Ubytování ve Špindlerově mlýně je v rámci hotelů mnoho. Pokud si přejete luxusnější pobyt a v ceně vám stačí snídaně, zvolte hotel Savoy nebo hotel Bedřiška.

Ubytování v hotelu Savoy

Historie hotelu Savoy sahá až do roku 1881. Hotel Savoy je držitelem ocenění od World Ski Awards v kategorii Czech Republic’s Best Ski Boutique Hotel. Nejlepším butikovým hotelem v Českých horách je nepřetržitě od roku 2015 do roku 2020, tedy popáté v řadě. Ubytovat se zde můžete v jednom z třiceti sedmi pokojů: nejlepší jsou s balkonem a výhledem na centrum města. V pokojích i na hotelových chodbách potkáte slavné hollywoodské osobnosti. Z českých osobností zde strávili čas Vlasta Burian, Hugo Hass, Adina Mandlová i Franz Kafka.

V hotelu najdete spa (vířivka, sauna a relax zóna), bar, konferenční místnost, vaše děti se budou moci stát piráty v Game roomu, kde kotví pirátská loď, případně hrát videohry na Xboxu a Playstationu, nebo se téměř dotýkat rukama nebes při skákání na trampolíně.

Hotel Savoy nabízí několik pobytových balíčků, ve kterých jsou zkombinovány aktivity, zážitky i speciální menu: třeba balíček Romantický pobyt pro dva, balíček Pro aktivní seniory, Gastronomický balíček nebo balíček Wellness pobyt s L’Occitane.

Ubytování v hotelu Bedřiška

V rámci ubytování ve Špindlerově mlýně můžete vyzkoušet také hotel Bedřiška, dostavěný roku 1928 zlatníkem Fuchsem pro rodinnou rekreaci s výhledem na vrcholky Krkonoš. Fuchs měl vnučku Bedřišku: právě její jméno hotel nese. Osud pana Fuchse byl tragický: zemřel v koncentračním táboře roku 1942. Hotel byl v 50. letech rodině Fuchsů odebrán a ministr národní obrany v něm pro sebe zřídil rekreační středisko. Hotel Bedřiška v té době byl jedinou oplocenou nemovitostí.

Bedřiška byla do vlastnictví rodiny svěřena až v 90. letech 20. století v havarijním stavu. Rodina nelenila a rekonstrukci dokončila v roce 1993. V následujícím roce ho přebírá společnost Gastro a otevírá Bedřišku pro širokou veřejnost. V hotelu nyní najdete tematicky zařízené pokoje a apartmány.

Pro sportovní aktivity Bedřiška nabízí tenisový kurt, krytý bazén a pro děti venkovní dětské hřiště. Odpočinou si a zrelaxovat se můžete ve Wellness and Spa, kde na vás čeká Whirlpool, finská a parní sauna, masáže a wellness bar. Jídlo seženete v jedné ze dvou restauracích přímo v hotelu. Zastávka skibusu se nachází přímo před hotelem.

Ubytování v penzionu se snídaní

Penziony zpravidla nemají oproti hotelům tak velkou ubytovací kapacitu a často nenabízí tolik doplňkových služeb. Na druhou stranu mohou mít penziony o něco rodinnější atmosféru (ačkoliv to není pravidlem). Penzionů je ve Špindlerově mlýně spousta, zkuste skvěle hodnocený penzion Brněnka, nebo pension Silva.

Ubytování v penzionu Brněnka

Ubytování ve Špindlerově mlýně nabízí penzion Brněnka ve zrekonstruovaných pokojích od roku 2015. Najdete zde 7 pokojů a 2 apartmány, vždy s vlastním sociálním vybavením (a apartmány také s kuchyňkou). Můžete si odpočinout ve finské sauně. V penzionu se nachází dvě společenské místnosti, bar a vnitřní dětský koutek. Pokud si budete chtít opéct jídlo na venkovním grilu nebo na ohništi, oboje najdete na zahradě. Místo pro uskladnění lyží a kol je pro ně připravené.

Ubytování v penzionu Silva

Penzion Silva nabízí 2 pokoje a 1 studio, vše s vlastním sociálním zařízením a trámovými stropy. Nebo se můžete ubytovat ve 2 apartmánech s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. V penzionu můžete posedět v jídelně s krbem, případně si udělat pohodlí na venkovní terase s výhledem. Vaše domácí mazlíčky můžete vzít s sebou. Toto ubytování ve Špindlerově mlýně se nachází 2 minuty chůze do centra.

Ubytování v soukromí ve Špindlerově Mlýně

Ubytování ve Špindlerově mlýně nemusíte hledat jen v hotelích a v penzionech. Pokud se nechcete s ostatními turisty potkávat na každém kroku i v místě pobytu, zvolte ubytování v soukromí. Ve Špindlerově mlýně můžete najít mnoho apartmánů různé kvality, odlišného stupně vybavenosti i rozdílné cenové úrovně.

Levné ubytování

Levné ubytování seženete v hostelech. Musíte ale počítat s tím, že hostely nabízí pouze základní vybavení a často mají společné sociální zázemí. Většinou nepočítejte ani se snídaní, natož s polopenzí. Na druhou stranu je takové ubytování ve Špindlerově mlýně vyhledávanou variantou pro jednotlivce i skupiny, kteří nechtějí pobytem na ubytování trávit moc času, chtějí se zde jen vyspat a většinu dne trávit mimo ubytování.

Hostel Eden

Kapacita hostelu Eden je 21 pokojů a 2 apartmány. Pokoje mají vlastní sociální zázemí, což nebývá v hostelech běžné. Lyže v zimě a kola v létě si zde bez problémů uskladníte. Hostel Eden nabízí wi-fi připojení. Na jídlo si můžete zajít do restaurací vzdálených pár kroků od ubytování, protože hostel se nachází přímo v centru Špindlerova mlýna.

Hostel Central

Téměř naproti hostelu Eden se nachází hostel Central nabízející 30 pokojů. Sociální zařízení je společné pro více pokojů: najdete ho na každém patře. V pokojích se máte možnost umýt v umyvadlech s přívodem teplé a studené vody. Nedaleko je autobusové nádraží i zastávka skibusu.

Luxusní ubytování ve Špindlerově mlýně (Panorama 19)

Ubytování ve Špindlerově mlýně může být luxusním zážitkem. Nabízí ho apartmán Panorama 19, ve kterém může složit hlavu až 5 hostů.

Není to ale místo určené jen pro spánek, naopak. Pokud si to budete přát, v Panorama 19 si užijete celý den i noc. Třeba s hrnkem kávy a sklenicí vína při posezení na balkoně nebo sledováním oblíbeného filmu i seriálu na Netflixu z pohodlného gauče s jednohubkami vyrobenými v kuchyni.

Apartmán Panorama 19 se skládá ze:

  •         dvou ložnic,
  •         prostorného obýváku s kuchyňskou linkou,
  •         balkonu s výhledem na Labskou přehradu,
  •         koupelny se sprchovým koutem a WC,
  •         sklepa pro úschovu lyží a kol.

Luxusní ubytování Panorama 19 si během kompletní rekonstrukce v roce 2019 obléklo světlé přírodní barvy a moderní kabátek. Jeho majitelé – manželé Jan a Karina – věnovali péči každému detailu: apartmán byl totiž původně domovem jejich babičky, která zbožňovala hostit návštěvy. I proto Jan a Karina chtějí, aby si prostor zachoval srdečnost a hosté zde byli spokojeni a cítili se uvolněně.

Apartmán Panorama 19 se nachází v klidné lokalitě, odkud jste pěšky za 15 minut v centru Špindlerova mlýna. Autobusem se můžete vydat na výlety do blízkého okolí z nedalekého autobusového nádraží. A když přijedete do Špindlerova mlýna autem, není problém ho zaparkovat před ubytováním.

Děti v apartmánu naleznou hračky a vyřádit se mohou na venkovním dětském hřišti pár kroků od budovy.

A co budete během pobytu jíst? Můžete si v apartmánu sami uvařit na co se vám budou sbíhat sliny. Suroviny koupíte v 10 minut vzdáleném supermarketu. Nebo zajděte do jedné z blízkých restaurací.